Izvorni tekst: LinkPreveo: simaux[justify]Football Manager može biti stvarno veliki izazov kada preuzmete neposloženu ekipu sastavljenu od starih, preplaćenih igrača, te gotovo nikakvog budžeta.
Na primjer, prošlosezonski Inter Milan. U klubu je očito previše „legendi“ kojima je omogućeno ostati u klubu s nebeski visokim plaćama u srednjim i kasnim tridesetima. Niti jednog od tih igrača ne možete prodati za veliku svotu novca jer drugi klubovi ne žele ispuniti njihve zahtjeve za ogromnom plaćom, te vaš budžet neće profitirati od njih. Ostatak momčadi je sačinjen od ili veoma loših, ili veoma mlaih igrača s velikim potencijalom koji još nisu na vrhuncu karijere. Znači, nemate igrača koje bi prodali da si omogućite trošenje na nove igrače, a vlasnici imaju vrlo visoka očekivanja. Zadržavanje svih starijih igrača još jednu sezonu možda isto nije najbolja strategija, s obirom da je klub do grla u dugovima (oko 300 milijuna funti).[/justify]
Ova dva senatora bili su jedni od važnijih igrača Intera u pohodu na europsku titulu 2010.
Ipak, ušli su u godine i istek ugovora ovo ljeto bio je jedini način da se Nerrazzuri riješe njihovih velikih plaća. [justify]
Korak 1: Počnite iznovaPrvi korak kada preuzmete ovakvu ekipu je početi iznova. Riješiti se igrača s visokim plaćama najbrže što možete, a ako možete dobiti i solidan novac za njihovu prodaju, to je dodatni bonus. Iako ćete za takve igrače većinom dobiti 500tinjak tisuća eura (ako uopće uspijete dobiti nešto), možete prebaciti dio povećanog budžeta za plaće u budžet za transfere. Za odlazak igrača koji zarađuje 100 tisuća funti tjedno, možete dodati gotovo 5 milijuna funti u budžet za transfere. Svaka ovakva sitnica se broji kada radite čistku u svlačionici.
Korak 2: Lov na jeftine igračeBacanje novca rješava mnogo probelma u FM-u, ali što napraviti kad baš i nemate novca za razbacivanje? Kada imate samo nekoliko milijuna na raspolaganju (ili čak i manje, ovisno o ligi u kojoj igrate), a nekoliko praznina u momčadi za popuniti, morate loviti jeftine igrače. Transfer lista je solidno mjesto za početi, ali rijetko se tamo nađe netko vrijedan kupovanja.
Privremeno rješenje može biti posudba. Umjesto da tražite pod 'loan list', odznačite „Unrealistic transfers“ i označite „Unrealistic fee paying loans“ u Player searchu. Tada će vam se prikazati lista igrača koje stvarno možete dovesti u svoj klub. Uglavnom su ti igrači mnogo bolji od onih koji su na listi za posudbe i mnogo je više takvih igrača. Takve posudbe će privremeno popuniti praznine u momčadi, ali dugoročno gledano trebate i neke svoje igrače od kojih ćete moći zaraditi u budućnosti. Sada ćete saznati otkuda dovesti te jeftine igrače.
Ako igrate kao lošija momčad u nekoj vrhunskoj ligi, nije pametno ograničiti potragu za igračima i kupovanje samo iz te jedne lige. Skauti mogu odraditi solidan posao u traženju dobrih igrača izvan države, ali češće pronalaze igrače koje njihovi klubovi ne žele baš jeftino prodati.
Zato će te morati tražiti ručno, prolaženjem kroz različite momčadi i otvaranjem hrpe profila igrača, u nadi da će te pronaći nekog traženih godina i prihvatljive cijene, a opet dovoljno kvalitetnog da unaprijedi vašu ekipu. Iako se to čini kao monumentalan posao – pogotovo ako vam je potrebno 5-6 igrača, količina posla se smanjuje ako znate gdje gledati. Ako ste menadžer kluba poput, recimo Cardiffa, trebate gledati klubove iz donjeg dijela Bundeslige (Njemačka), sredine Ligue 1 (Francuska) ili momčadi izvan prvih 4-5 u Ligi Portugala, kao i najbolje klubove iz druge njemačke ili španjolske lige. Tamo se sigurno može naći mnogo jeftinih igrača, ali najbolje mjesto za traženje takvih su države poput Norveške, Meksika, Argentine, Brazila, Turske, Hrvatske, itd. gdje su lige vjerojatno samo razinu ili dvije ispod one u kojoj vi igrate, ali gdje su vrijednosti igrača mnogo manje zbog niže reputacije tih liga.[/justify]
Enzo Perez primjer je jeftine kupnje koja će se višestruko isplatiti.
Prije 3 godine Benfica ga je kupila za €2.4m iz Estudiantesa. Danas za njega traže €25m i to sa razlogom. [justify]Brzi način da to napravite je da kliknete na državu i zatim pregledate 5-6 najboljih klubova donjem lijevom kutu ekrana. Pregledajte momčad svakog od tih klubova. Tražite igrače vrijednosti između 500 tisuća i milijun funti i 20-25 godina starosti. Ako nađete nekog igrača čije ocjene dobro izgledaju, skautirajte ga da vidite koliko će vas koštati te preporuku skauta.
Mnogo puta, skaut će vam dati lošije ocjene za igrača nego što ste očekivali, ali to ne znači nužno da je igrač loš. Ako ima prave ocjene za rolu na kojoj želite da vam igra, onda iskoristite slobodu odlučivanja i svejedno ga dovedite. Postoji velika šansa da za nekoliko godina cijena tog igrača poraste čak i nekoliko puta te ga onda možete prodati za puno veću cijenu čime ostvarujete profit.
Korak 3: Prodaja igračaPokušavajte prodati igrače u svakom prijelanom roku. Dok je očuvanje kohezije momčadi poželjno, još bitnije je očuvati klupske financije. Pregledajte svoju momčad prije početka svakog prijelaznog roka i odredite nekoliko igrača koje biste željeli prodati. Ako dobijete ponudu od nekog kluba koja je veća od vrijednosti igrača novčano te za vas, razmotrite ju i pokušajte čak i izpregovarati višu cijenu. Čak i ako nema interesa od nijednog kluba, uvijek možete ponuditi igrače drugim timovima. Možete početi s dvostrukom vrijednošću igrača kao početnom traženom cijenom, te pomalo smanjivati ako nema dovoljnog interesa. Igrači koje prodajete bi trebali spadati u jednu od ove dvije kategorije:
a) Igrači koji počinju staritiKada igrač navrši 28 godina, počnite mu tražiti zamjenu. Prodaja igrača malo prije nego što navrše 30 godina je dobar princip jer su u to vrijeme igrači još uvijek na vrhuncu – što znači da će imati veliku vrijednost koja još neće početi padati. Nadalje, vi ste i dalje dobili većinu godina kad je bio na vrhuncu, te prodajom za dobru cijenu osiguravate da možete nabaviti jednako dobru, ili čak bolju, zamjenu.
b) Igračeva novčana vrijednost je veća od vrijednosti za klubBit će mnogo situacija kada će te primjetiti igrače čija je vrijednost veća nego što bi trebal biti – barem za vas. Ako imate igrača koji vrijedi £6m, ali njegove ocjene i statistika ukazuju da nije baš tako dobar – prodajte ga. S obzirom da je i tako precijenjen, pronalaženje zamjene za manje novca nego što ste zaradili ne bi trebao biti preveliki problem, a ostatak novca popunjava klupsku blagajnu.
c) PromašajSvi ih imamo, zar ne? Nakon nekog vremena možete primjetiti da igrač neće igrati dobro kao što ste očekivali ili igrači koji igraju istu poziciju jednostavno igraju predobro da bi ih mijenjali. Često problem s takvim igračima zna biti da ih je teško prodati.
To je zbog toga što ti igrači ne igraju mnogo utakmica. Obično je teže dobiti ponude za igrače koji su odigrali samo nekoliko utakmica. Ako znate da se želite riješiti nekog igrača, planirajte unaprijed pa mu dajte da odigra nekoliko utakmica prije početka prijelaznog roka te time povećajte interes drugih klubova za kupovinom tog igrača.
Ovakvo igranje s financijama možda i nije najlakši posao za odraditi i vjerojatno će oduzeti nešto vašeg vremena, ali svatko voli uhvatiti dobrog jeftinog igrača i svatko voli napraviti dobar profit.[/justify]