Olimpijski stadion u Kijevu je najveći stadion na Euru 2012. Stadion koji je službeno otvoren u listopadu prošle godine može primiti 70,500 tisuća gledatelja. Zato nije čudno da će se u ukrajinskom glavnom gradu igrati finale Eura.
Stadion, koji je u prošlom stoljeću nosio naziv
Republikanski sagrađen je daleke 1923. Nekoliko puta kroz svoju povijest bio je renoviran, ali najveća modernizacija stadiona dogodila se 2011. zbog organizacije prvenstva Europe.
Nažalost, ispostavilo se nakon što su ukrajinici odlučili renovirati stadion umjesto gradnje novog, da je 88-godišnji stadion u jako lošem stanju što je izazvalo značajno kašnjenje u obnovi. Tek 2011. godine radovi su počeli punom parom. Za obnovu je odgovorna njemačka tvrtka GMP International, koja je između ostalog radila na obnovi Olimpijskog stadiona u Berlinu.
Konstrukcija stadiona sastojati će se od metala i stakla. Tribine su prekrivene poluprozirnim krovom koji je napravljen od visoko kvalitetnih sintetičkih materijala ojačanim staklenim vlaknom. Takva konstrukcija izvršava nekoliko funkcija. Osim zaštite gledatelja od vremenskih uvjeta, osiguravat će dovoljan pristup sunčeve svjetlosti i odgovarajuću akustiku.
Kao i mnogi drugi moderni stadioni diljem svijeta koristi se u više namjena. Njegovu svestranost potvrđuju koncerti pjevačkih superzvijezda poput Georgea Michaela, Shakire i Madonne.
Također, vrlo zanimljivo izgleda vešekatna zgrada u neposrednoj blizini stadiona. Tamo se nalazi muzej, anti-doping centar, parkirališta a tijekom turnira služiti će za VIP goste iz UEFA-e.
Na Olimpijskom stadionu bit će odigrano pet utakmica prvenstva. Tri utakmice skupine D u kojoj je domaćin Ukrajina, jedna četvrtfinalna utakmica i ona najvažnija, finalna prvog dana mjeseca srpnja.
Više slika stadiona
ovdje.
Jeste li znali da: - Arhitekti stadiona uvjeravaju da ova konstrukcija može preživjeti potres magnitude 7 stupnjeva po Richterovoj ljestvici.
- stadion zadovoljava sve međunarodne zahtjeve za objekt klase “elite"
- su troškovi renovacije premašili 500 milijuna eura.
- se radi o drugom najvećem stadionu Istočne Europe nakon moskovskog Luzhnikia
- će reprezentacija Švedske na njemu odigrati sve utakmice svoje skupine D
Kijev je glavni i najveći ukrajinski grad smješten u sjevernom središnjem dijelu zemlje, a leži na rijeci Dnjepru. Administrativno je zasebna jedinica, te središte Kijevske oblasti. Prema podacima iz 2005. godine, stalno boravište u metropoli ima prijavljeno preko 2,5 miliona ljudi, a procjenjuje se da je konačna brojka oko 3 miliona stanovnika. Prema ukrajinskoj literaturi, Kijev je osnovao poljanin knez Kij 441. godine zajedno sa svojom braćom Ščekom i Horivom te sestrom Libid.

Za vrijeme najezde Mongola predvođenih Batu Kanom, grad je u potpunosti uništen (1240.), čime je u narednim stoljećima gotovo u cijelosti izgubio prethodni utjecaj i važnost, postavši provincijskim središtem srednjeg političkog i kulturnog značaja u sklopu velikih susjednih država, isprva Velike kneževine Litve, a potom Poljsko-litvanske unije. U 17. stoljeću nakon ustanka hetmana Bogdana Hmeljnickog, Kijev doživljava još jedan kulturni procvat tijekom formiranja ukrajinske Zaporoške Republike, kada je ujedno osnovano prestižno europsko sveučilište odnosno današnja Kijevsko-mogiljanska akademija.
Grad se ponovno razvija tijekom ruske industrijske revolucije krajem 19. stoljeća. 1921. godine Kijev postaje jedan od najvažnijih gradova tek formirane Sovjetske Ukrajine, a od 1934. preuzima od Harkiva status glavnog grada druge po veličini sovjetske republike.
Ponovno jako stradao tijekom Drugog svjetskog rata, gotovo u cijelosti, no obnova je uslijedila odmah nakon rata te Kijev brzo postaje trećim po važnosti središtem Sovjetskog Saveza, iza Moskve i Lenjingrada. U svibnju 1982. godine, Kijevljani su obilježili 1500. godina svoga grada.
Nakon raspada SSSR-a ostaje glavnim gradom neovisne Ukrajine i danas predstavlja vrlo važno povijesno i kulturno središte svih Istočnih Salvena. Poznata je uzrečica: „Kijev je majka svih staroruskih gradova.“
Kijev je poznat kao zeleni grad, u njemu se nalaze čak dva botanička vrta i bezbroj većih i manjih parkova i perivoja. Za ljubitelje vojne industrije i naoružanja, ovdje je golemi kompleks Muzeja Drugog svjetskog rata sa spomenikom Majci Domovini, koji ima i nutarnji i vanjski postav vojne povijesti i naoružanja. Atrakcija je i hidropark smješten na otočiću usred Dnjepra, u kojem se nalazi zabavni park, plaže za plivanje i sl.
Znamenita zdanja koja bi se svakako trebala posjetiti u Kijevu su Palača Marijinsky (građena 1745.-1752.) i zgrada Ministarstva vanjskih poslova, nekoliko pravoslavnih hramova, a posebno crkveni kompleks Kijevo-pečerska lavra (samostan u spiljama).
Copyright © CM Tim 2012.