Autor Tema: Australia 2006  (Posjeta: 1638 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Magister ludi

  • The greatest risk is risking nothing at all
  • Trener
  • *
  • Postova: 8290
Australia 2006
« u: 23.01.2012, 19:38:29 »
Realno govoreći Guus Hiddink je mogao imati tri tima na ovoj listi, polufinale SP 2002. godine sa Južnom Korejom je vjerovatno njegov najveći uspjeh desetljeća, njegova Rusija iz 2008 je vjerovatno njegova najbolja ekipa.

Tim koji je dobio mjesto na ovoj listi je Australija (2006), prvo zbog toga što su se kvalificirali na SP prvi put nakon 1974. Bilo je to u vrijeme kada su morali proći Urugvaj u dvije nezgodne utakmice, mnogo teži put od onoga kojeg imaju sada.




Njihovo mjesto ovdje je ponajviše zbog neobične formacije koju je Australija igrala tokom turnira, koja je čini se varirala ovisno o utakmici, ali uvijek je zadržavala dvije konstante, trio u odbrani i usamljenog napadača, prestavljajući ju kao 3-6-1.
U stvarnosti, bila je bliža 3-3-3-1 formaciji, sa dva krilna beka, veoma duboko pozicioniranim zadnjim veznim i tri prilično ofanzivna vezna igrača koji su bili podrška usamljenom Viduki. Sa šest igrača u sredini terena Hiddink je bio u mogućnosti da mijenja defanzivni oblik u ofanzivni prilično lako, što je bilo ključno u mečevima protiv Japana i Hrvatske u grupnoj fazi. Ulaženje zadnjeg veznog između štopera značilo je transformaciju u 3-4-2-1, dok je guranje krilnih igrača naprijed značilo prelazak u hrabru 3-3-1-3 formaciju.

Hiddink je također prilično lako mijenjao pozicije igračima zahvaljujući činjenici da su Brett Emerton, Harry Kewell, Marc Bresciano i Mile Sterjovski bili polivalentni. Jedino je osovina Schwarzer-Neill/Moore-Cahill-Viduka ostajala konstantna.

Najveća dobit igranja 3-6-1 formacije jeste većinski posjed lopte, Australija je imala protiv Japana (55%), Hrvatske (56%) i Italije (58%). Čak su i protiv selekcije Brazila, koja slovi za one koje mogu dodavati loptu čitav dan, imali prilično dobrih 47% posjeda.

Formacija je djelovala znatno bolje u defanzivi nego u ofanzivnim akcijama, trebalo je 85 minuta da se slomi slabašna odbrana Japana, dok je gol protiv Hrvatske postignut teško steknutom vještinom. Na kraju su platili cijenu protiv Italije koja je utakmicu završila sa 10 igrača i kojoj je nedostajao svaki oblik širine u igri. 10 minuta do kraja susreta Hiddink je odlučio povući desno krilo i ubaciti u igru napadača, i onda zaista nije slučajno što je Italija postigla gol koji je iznudio lijevi bek Fabio Grosso prodirući naprijed bez pravog čuvara koji bi ga ispratio.

Vrijedi istaknuti da je to bio zaista kontraverzan penal koji je izbacio Australiju sa turnira, ipak Hiddink je pokazao da je 3-6-1 formacija (i varijante) prilično efikasna za autsajdere koji žele imati pristojan posjed lopte u svojim nogama.





Iz FM ugla


Team Instruction

Philosophy - Balanced
Strategy - Control
Passing -  Default
Creative Freedom - Default
Closing Down - Stand off more
Tackling - Default
Marking - Zonal
Crossing - Default
Roaming - Default


Player Instructions

GK - Goalkeeper (defend)
WBR - Wing back (support)
DCr - Central defender (defend)
DC - Central defender (cover)
DCl - Central defender (defend)
WBL - Wing back (support)
DMC - Defensive midfielder (defend)
MR - Winger (attack)
MC - Central midfileder (attack) / wide play - move into channels
ML - Winger (attack)
SC - Complete forward (attack)





MagisteR_Lud1

Offline Joki

  • Derrick Rose
  • Trener
  • *
  • Postova: 3104
Odg: Australia 2006
« Odgovori #1 u: 23.01.2012, 20:39:14 »
Još jednom perfektna analiza. Baš za Fitija. :D ;)