Autor Tema: Neki novi klinci  (Posjeta: 2566 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline franja brat

• Uzmi križ i nosi ga!
  • Admin
  • *
Neki novi klinci
« u: 23.10.2018, 12:40:15 »
Uvod (1/5)

Tko smo mi?

Rođeni smo prije točno 120 godina, od strane studenata koji su studirali u Engleskoj. Tri godine nakon rođenja, spajamo se sa klubom iz istog grada, a oni također imaju poveznicu sa Engleskom. Nekoliko godina smo igrali u plavo bijelim dresovima, a 1910. mijenjamo boju dresova koju zadržavamo do danas. Imamo mrskog rivala. Nismo iz istog grada, ali smo jako blizu jedni drugima. Iako, ruku na srce, nisu oni ni blizu nama, kako po uspjehu tako po zanimljivostima i specifičnosti našeg kluba.

Za jedan specifičan klub kao što smo mi, poprilično smo uspješni. Doduše, nismo najuspješniji, daleko od toga, ali nismo ni najgori. Zadnji put smo prvaci bili daleke 1984. Godine. Imamo pozamašan stadion, koji se nalazi pored crkve, po kojoj je i dobio ime. U jednoj stvari smo ipak najbolji. Zapravo, u jednoj stvari smo najbolji klub, a u drugoj smo najzanimljiviji. Prva stvar je ta da smo tijekom povijesti proizveli najviše igrača za reprezentaciju naše države. A druga stvar? E, to je ta specifičnost koju sam u ovom malenom uvodu nekoliko puta spomenuo. O njoj ćemo više u sljedećem nastavku ovog uvoda.

Ovo je prvi od prvi od 5 dijelova koliko ih planiram izbaciti prije izlaska full igre. Odigrao sam nekoliko kola ovog sejva na beti jer nisam mogao odoljeti, ali to je to dok ne izađe full. Drugi dio uvoda, koji će biti mnogo konkretniji i duži od ovoga, planiram izbaciti u petak (26.10.). Treći će ići u nedjelju (28.10.), četvrti u srijedu (31.10.), te posljednji, peti, u petak (2.11.), na dan izlaska igre. Tada ću sejv nastaviti, a do tada ćete kroz ovih 5 dijelova uvoda saznati sve što trebate znati o klubu. Kada nastavim igrati, reporti će ići dva puta po sezoni, te možda neki manji report u toku sezone, ali to ovisi o potrebi. Također, cijeli ovaj sejv ovisi o mom slobodnom vremenu i motivaciji, te također o posjećenosti foruma, koja je trenutno jako mala. Pa tko zna, možda ova karijera uspije malo i oživjeti forum.

P.S. Vidim da od izlaska bete ima mnogo „gostiju“ na forumu, tj. neregistriranih korisnika. Pa ih ovim putem sve pozivam da se registriraju, kako bi nam komunikacija na forumu i igranje FM-a bio još veći užitak. ;)
« Zadnja izmjena: 23.10.2018, 12:43:48 od franja brat »
There's a light that never goes out!
Tribina Sjever pozdrave ti šalje...

Offline Fićo

• Legenda
  • *
Odg: Neki novi klinci
« Odgovori #1 u: 23.10.2018, 17:47:56 »
Bravo, Franja, lijepo je vidjeti da se netko odlučio na pisanje priče :)

Nemam pojma o kojem klubu se radi, željno iščekujem nastavak. Sretno!

Edit: Guglo sam, jako zanimljiv odabir kluba, uvijek sam htio igrati s njima, ne znam zašto nikad nisam...
« Zadnja izmjena: 23.10.2018, 19:15:00 od Fićo »

Offline Zvone Boban™

• Admin
  • *
« Odgovori #2 u: 23.10.2018, 17:53:25 »
Koliko dugo nismo imali karijeru na forumu? Za FM18 nije bila niti jedna, za FM17 bilo je, sada gledam, 15 pokušaja, ali trebalo bi izbrojati koliko ih je došlo dalje od uvoda.

P.S. poprilično sam siguran da znam koji je klub u pitanju _D
« Zadnja izmjena: 23.10.2018, 17:56:04 od Zvone Boban™ »

Offline franja brat

• Uzmi križ i nosi ga!
  • Admin
  • *
« Odgovori #3 u: 26.10.2018, 14:47:00 »
Uvod (2/5)

Prvi post u ovoj temi je počeo pitanjem, a ovaj će početi odgovorom na to pitanje. Tko smo mi? Rekli bi Englezi We are Athletic fuckin' Bilbao.

Athletic Bilbao je treći najuspješniji španjolski klub. Također, jedan smo od tri kluba koji nikada nisu ispali iz lige. Nažalost po navijače, posljednja titula prvaka, kao i posljedni kup, osvojeni su davne 1984. godine. Većini ljudi koji prate nogomet Bilbao je poznat zbog svoje transfer politike. Naime, Bilbao dovodi isključivo igrače koji imaju Baskijsko državljanstvo. Mnogo polemika se i dan danas vodi oko takve politike, no za španjoslki nogomet je ona itekako korisna. Bilbao je klub koji je proizveo najviše igrača za reprezentaciju, više od Barcelone i Reala. U početku je Bilbao dovodio samo igrače iz baskijskih provincija u Španjolskoj i Francuskoj, a krajem osamdesetih uvode pravilo da uz baskijske igrače, mogu dovoditi i mlade Španjolce. No, o tome ćemo kasnije više govoriti.

Povijest kluba

Athletic Bilbao Football Club je osnovan 1989. godine. Osnovali su ga studenti koji su studirali u Engleskoj, zbog čega je u imenu kluba stajalo englesko "football club". 1902. Athletic se spaja sa klubom Bilbao Football Club, za koji su nastupali bivši rudari i brodari koji su radili u Portsmouthu i Southamptonu. U početku su nastupali u plavo bijelim dresovima, a 1910. mijenjaju boje u crveno bijelu, koju zadržavaju do danas.

Klub je morao promijeniti ime u Athletico Bilbao, jer je diktatorska vlada željela izbaciti engleske nazive i engleski jezik upotpunosti iz Španjolske. Tijekom 50-ih godina prošlog stoljeća, vlada uvodi i stroga pravila oko stranih igrača, što je mnogo pomoglo Bilbau. U tom periodu Bilbao osvaja nekoliko naslova prva i nekoliko kupova, te nastupa u tadašnjem Europskom kupu. Poznati incident se dogodio u prosincu 1975., samo 2 tjedna nakon smrti Franca, španjolskog diktatora. Tada su kapetan Bilbaa Iribar i kapetan Sociedada Kortabarria uoči derbija preko terena prenijeli zastavu Baskije, koja je tada bila zabranjena.

Posljednje godine

U sezoni 2013./14. Bilbao završava četvrti u prvenstvu, te je tako klub izborio nastup u kvalifikacijama za Ligu Prvaka. U kvalifikacijama izbacuju Napoli, ali u skupini završavaju treći, iza Šahtara i Porta. Te godine Bilbao ulazi u finale Kupa kralja, ali gubi od Barcelone. Dogodine se Barci ipak osvećuju u Superkupu. Barcelonu potapa legendarni Aduriz sa 3 gola.

Rivalstva

Bilbaov najveći rival je Real Sociedad, s kojim se igra Baskijski derbi. Ostali rivali su drugi baskijski klubovi kao što su Eibar i Osasuna, te rivali iz prvenstva Real Madrid i Barcelona. Osasuna i Sociedad su također odlični proizvođači baskijskih igrača, ali će biti jako teško kupovati njihve igrače, pogotovo iz Real Sociedada. Možda bude lakše tijekom sezone, ali ako uspijemo bit mnogo uspješniji od Sociedada, te preko reputacije privući njihove igrače. Iako mislim da će i tada većina igrača poteklih iz njihove škole odbiti doći kod nas.

Zašto Athletic Bilbao?

Ovo je sigurno jedan od mojih najvećih izazova otkako igram FM. Ne mogu dovoditi nikoga osim baskijskih igrača, te Španjolaca koji imaju 15 ili maksimalno 16 godina. Oni nakon toga moraju proći kompletnu našu omladinsku školu te tako steći baskijsko državljanstvo. Sve to će me okreniti ka svojoj omladinsoj školi, razvijanju igrača i treniranju novih pozicija. Morat ću dobro proučiti momčad, vidjeti imaju li neki igrači možda atribute za igrati i neke druge pozicije, te tako slagati momčad za budućnost. Dakle da ponovim još jednom, imam dva bazena iz kojih mogu dovoditi igrače:

1) Svi igrači baskijske nacionalnosti, bilo da se nalaze u mojoj školi, u Sociedadu, Osasuni, Eibaru ili drugdje po svijetu
2) Dovoditi Španjolce koji imaju maksimalno 16 godina, i onda ih kroz omladinski pogod usavršavati i dati im državljanstvo

Bilbao ima jednu od najboljih omladinskih škola u igri, koja će kroz sezone zasigurno proizvesti mnogo igrača za prvu ekipu. Na koncu, u ovom sejvu neće biti kupovanja trofeja preko tajkuna ili sugar dadya. Neki igrači već sada ulaze u posljednje godine karijere, tako da se moram odmah baciti na budućnost.

U sljedećem reportu ću Vam pobliže predstaviti sniorsku momčad, te taktiku. Stay tuned ;)

Offline Jure Lizatović

• Maskota
  • *
« Odgovori #4 u: 26.10.2018, 15:28:21 »
Dobar odabir ali prije svega ti moram cestitati sto si odlučio pokusati ozivjeti portal , i ja to pokusa am nekako na fm bosnia , gdje sam prije par dana poveo sa svojom pricom , ali sve to skupa nema smisla ako to nitko ne prati i ne komentira. Mogao bih paralelno pisati i vamo da pokusamo ozivjeti i cro-manager jer steta da propadne...
Oprosti na vjerovatno glupom pitanju ali ne vidim u odjelu "price i karijere" tipku za pocet novu temu tjedan pticu jer zalipio bih svoju sa fm bosnia , sto nas je vise to je bolje valjda Ce se time dignuti posjećenost portala

Offline franja brat

• Uzmi križ i nosi ga!
  • Admin
  • *
« Odgovori #5 u: 26.10.2018, 15:31:24 »
Mislim da ti treba 50 postova da otvoriš novu temu. Ako si sad na forumu, pošalji meni na PM ime karijere/priče pa ću ti ja otvorit. Ako nisi, kad vidiš ovaj odgovor pošalji Zvoni PM pa će ti on. ;)

Offline Jure Lizatović

• Maskota
  • *
« Odgovori #6 u: 26.10.2018, 15:33:44 »
Ma poslao sam zvoni jos jutros ali ne odg .. pisao sam ja i prije na cro-manageru ali ovo mi je sad novi profil , poslat ću ti sad u por

Offline melo77

• Vodonoša
  • *
« Odgovori #7 u: 26.10.2018, 15:36:40 »
Sretno s Bilbaom

Produži ugovor Uriarteu obavezno  ;-)

Offline jopa77

• Maskota
  • *
« Odgovori #8 u: 26.10.2018, 15:51:08 »
Sretno, zanimljiv odabir champ

Offline Zvone Boban™

• Admin
  • *
« Odgovori #9 u: 26.10.2018, 19:25:08 »
Moram se pohvaliti da sam odmah znao koji je klub u pitanju. Ali eto, nisam znao da se mogu dovoditi i ostali Španjolci ako su mlađi od 16 godina.

Inače, mislio sam da su pisane FM karijere zamrle, da svi prelaze na YouTube. Ali Twitter je veliko otkriće, FM tekstova na svakom ćošku, ima odličnih ideja pa možda koju i ukradem i počnem pisati. Vidjet ćemo.

Offline franja brat

• Uzmi križ i nosi ga!
  • Admin
  • *
« Odgovori #10 u: 26.10.2018, 20:00:54 »
Nemoj da mi netko ovo ne zna

Poslano sa mog SM-A605FN koristeći Tapatalk

Offline Fićo

• Legenda
  • *
« Odgovori #11 u: 26.10.2018, 20:23:38 »
Hahaha to sam danas znao, taman prije nego što sam pročitao kod tebe :D

Nisam ni ja znao ovo za mlade Španjolce, ajde barem nešto...

Offline franja brat

• Uzmi križ i nosi ga!
  • Admin
  • *
« Odgovori #12 u: 26.10.2018, 20:28:48 »
Nije ni to neki ekstra veliki plus. Svi ti mladi ce vec biti pod profesionalnim ugovorima u klubovima, a ostali ce biti teski škart.

Mozda nisam najbolje objasio situaciju oko mladih. Ne mogu ja iskesirati desetak milijuna za Realovog wonderkida od 16 godina. Ili ce biti free agent, ili u klubu nece imati profesionalan ugovor. Cim imaju pro ugovor, pisi propalo.

Poslano sa mog SM-A605FN koristeći Tapatalk

Offline melo77

• Vodonoša
  • *
« Odgovori #13 u: 26.10.2018, 22:47:13 »

motivacija sa discorda

Offline franja brat

• Uzmi križ i nosi ga!
  • Admin
  • *
« Odgovori #14 u: 28.10.2018, 22:05:56 »
Uvod (3/5)

Dok čekam da mi se učita epizoda serije, došlo je vrime za treći dio uvoda o Bilbau. U ovom repotu ću Vam prezentirati seniorsku momčad u globalu, određene igrače i taktiku s kojom sam počeo. Pa krenimo redom.

Golmani

Odlaskom Kepe u Chelsea, počela je borba za "jedinicu" između Alexa Remira i Unaia Simona. Obojica su vrlo mladi vratari (23 i 21 godina) i jako perspektivni. Za sada jedinicu drži Alex Remiro, dok će kup i neke manje utakmice odrađivati Unai Simon. No jasno, ako Remiro ne bude u formi, uskočit će među vratnice Unai. Treći golman je iskusni tridesetogodišnji Iago Herrerin.

Obrana

Ovu katergoriju ćemo započeti sa stoperima. Zbog velikog broja igrača predstavit ću one najvažnije sa svake pozicije i eventualno velike talente. Budući da me serija čeka, ss-ove svakog pojedinog igrača neću stavljati, napišite one koji vas zanimaju pa ću staviti.

Obranu predvodi stoperski par Martinez-Yeray. Inigo Martinez je doveden, vjerovali ili ne, iz Sociedada, kao zamjena za Laportea koji je otišao kod Guardiole. Odličan ball playing defender, 29 godina, može odigrati na ovoj razini barem još 4-5 godina. Yeray je dijete kluba, 23 godine ima i također je odličan stoper. Na lijevom boku se nalazi Yuri. Igrao je za Sociedad, nakon čega odlazi u PSG. Tamo ostaje samo jednu sezonu, a onda ga dovodi uprava Bilbaa. Odličan bek, kako fizički tako i tehnički i mentalno. Dovoljno o njemu govori otkupna klauzula koja iznosi 100 milijuna eura. Obrambenu četvorku zaokružuje Oscar De Marcos. ima 28 godina i cijelu karijeru je proveo u Bilbau. Može igrati apsolutno sve pozicije na terenu osim stoper i golmana.

Što se rotacije tiče, Unai Nunez je sjajan 21-godišnji stoper koji je već spreman za prvi sastav. Poziciju desnog beka podebljavaju Ander Capa koji je doveden iz Eibara i uskoro bi mogao postati prvotimac, te Inigu Leuke. Leuke je kao i Capa mlad i prespektivan, tako da će biti zanimljiva borba između njih dvojice za prvi sastav, kad tad. Pozicija lijevog beka je, što se tiče rotacije malo tanja. Tu imamo Mikela Balenziagu. On ima 30 godina i samo je solidan rotacijski igrač. Na toj se poziciji također nalazi i Rumunj koji ima Baskijsko državljanstvo, Cristian Ganea. Mislim da on neće još dugo biti član kluba.

Vezni i krila

Započet ćemo sa trojcem u sredini. Ovdje su zapravo slatke muke, jer je Bilbao uistinu pun odličnih all round veznjaka, tako da stalno mogu rotirati. Na zadnjem veznom je legenda Bilbaa Iturraspe. Većinu vremena igra klasičnog "holdera", ali ako bude trebalo ganjati rezultat može preuzeti loptu playa. Ispred njega se nalaze Benat i Dani Garcia. Benat je advanced playmaker odličnih tehničkih atributa, ali s obzirom na njegovu 31 godinu, nije čudo što mu fizikalije opadaju. Dani Garcia je box to box. Sjajn u ofanzivnom i u defanzivnom dijelu. Veliki radnik u sredini terena. Što se krila tiče, na lijevoj strani je ikona kluba, Iker Muniain. Inside forward, strašno brz igrač solidnog udarca. Uz rolu IF-a, preferira i plejmejkerske uloge, pa ga mogu koristiti i na tom planu. Na desnom krilu je mladi Inaki Williams. Ima 23 godine pa očekujem još napretka u njegovoj igri i razvitku. On je ipak klasično krilo također velike brzine, a traži ga Arsenal.

Napad

Da, dobro vidite. Aduriz je u ovom trenutku jedini klasični napadač koji može igrati u prvom sastavu. Ima 37 godina i pod hitno mi treba novi napadač, a trenutno nema pravog mladog talenta na vidiku. Tu ću probati Inakia Williamsa priviknuti na poziciju napadača za sljedeću sezonu.

Taktika

To bi jednostavno bilo to, bez puno filozofiranja. Koristiti krila i bekove, te radničku sredinu. Planiram uzimati posjed i graditi igru, protiv jačih ćemo se naravno povući i igrati dosta dikretnije. Laik sam za taktiku pa ovaj rrport završavam ovdje, prije nego izjavim neku glupost. Ako već nisam. To bi bilo to. U sljedećim reportima više o mladim igračima, skautiranju i ostalim sitnicama. A sad, The Man In The High Castle. :D

P.S. Znam da je ovo grafički užasno. Jednostavno više nemam baš živaca sve uređivati i vaditi ss-ove. Ali bitno je da se igra. ;)

« Zadnja izmjena: 28.10.2018, 22:57:50 od franja brat »

Offline Zvone Boban™

• Admin
  • *
« Odgovori #15 u: 28.10.2018, 23:09:12 »
Nije grafički užasno, ali je nedoslijedno :D Možeš ti to puno bolje.  :bad:

Offline Fićo

• Legenda
  • *
« Odgovori #16 u: 28.10.2018, 23:25:55 »
U napadu je veselo... jel imaš šta novaca, ima li ikakav napadač za kupiti?

Offline franja brat

• Uzmi križ i nosi ga!
  • Admin
  • *
« Odgovori #17 u: 28.10.2018, 23:31:25 »
Nije grafički užasno, ali je nedoslijedno :D Možeš ti to puno bolje.  :bad:

To ti ušminkaj kad bude trebalo na portl ići :D

U napadu je veselo... jel imaš šta novaca, ima li ikakav napadač za kupiti?

Mi pravi igrači FM-a igramo bez transfera prvi prijelazni rok  KAVA

Offline El Nino

• Foi et l'Amour
  • Trener
  • *
« Odgovori #18 u: 31.10.2018, 12:36:51 »
Zar nemas u napadu i onog mladog Villaribrea ili tako nekako..na proslom fm se vrhunski razvijao

Offline franja brat

• Uzmi križ i nosi ga!
  • Admin
  • *
« Odgovori #19 u: 31.10.2018, 22:23:14 »
[spoiler]
Zar nemas u napadu i onog mladog Villaribrea ili tako nekako..na proslom fm se vrhunski razvijao

On je u B ekipi. U prošlom reportu sam pisao samo o seniorima.[/spoiler]

Uvod (4/5)

Malo po malo se bliži petak i izlazak full igre, a zajedno s tim se bliži kraj mojih uvoda. Još ovaj danas i posljednji prekosutra, a onda dolazi ono što vas vćinu najviše zanima, a to je igranje i rezultati. No, prije toga idemo odraditi još ovo malo formalnosti što nam je preostalo. Ovaj današnji report neće biti ono klasično opisivanje situacje u Bilbau, već će više podsjećati na nekakau podlogu drugima ako se odluče na Athletic Bilbao. Danas fokus stavljamo na rezervne ekipe i omladinski pogon. Krenimo.

Athelitc Bilbao je ekipa koja je izgrađena iznutra, a podatak da nikada nisu ispali iz lige unatoč strogoj transger politici vrijedan je divljenja. Proteklih godina, otkad su sponzori, šeici i milijarde novca ušle u svijet nogometa, te otkad se sve više igrača odlučuje otisnuti preko mora put SAD-a i Azije, posao za Bilbao je posao još teži. Iako je Bilbao u posljednje vrijeme izgubio neka velika imena kao što su Fernando Llorente, Ander Herrera i Javi Martinez, ipak je nešto održalo Bilbao kako na životu, tako i u društvu prvoligaša. Lezama.

Lezama je klupska akademija, i od sadašnjih prvotimaca velika većina je prošla kroz nju. Budući da igrači ponekad u ranim igračkim godinama odlaze u druge klubove u kojima će imati više šanse za zaigrati u prvoj ekipi nego u Bilbau, mi ne znamo kako će se oni s vremenom razviti. Zato je iznimno važno kada mladog igrača prodajemo u drugi klub, ugraditi buy-back klauzulu. Ipak, u Bilbau jako vjeruju u sovju akademiju. To povjerenje je toliko jako da ponekad u Bilbau odbijaju dovesti neke druge Baskijske igrače, samo kako bi pružili priliku svojim klincima. Takva filozofija zasigurno daje dašak osvježenja u današnjoj nogometnoj zbilji. Upravo je to glavni razlog zašto sam odabrao Bilbao.

Ako se netko od vas odluči jednom započeti save sa Bilbaom, bit će mi jako drago. Pogotovo ako se na taj potez odlučite nakon čitanja ovih mojih "pametovanja". Dakle, ako krenete u ovo avanturu, stalno na oku držite akademije Osasune i Sociedada. Osim naše akademije, kroz te dvije akademije će doći najbolji Baskijski igrači. Naravno, ako se odlučite na dovođenje nekih od njih (posebno Sociedada), pripremite čelične živce i volju. Ali ako bude sreće, Bilbaova akademija će vam biti dovoljna. No to nije u našim rukama nego sile zvane FM.

Na startu igre, ostatak igrača je podijeljen na Bilbao Athletic (u daljenjem tekstu Bekavci), Baskonia (C ekipa, u daljnjem tekstu Cekavci) i u 19 ekipu (u daljnjem tekstu Pačići). Prije nego se bacite na igrače drugih ekipa u Baskiji, dobro upoznajte ove tri ekipe. Naravno, neki igrači neće biti prvotimci, čak ni rotacija ili backup, ali mi u ovom savu ne možemo i ne smijemo biti izbirljivi. Morate zapamtiti da svaki igrač može biti važan i pružiti dubinu ekipi. Trebate biti fleksibilni. Zvijezdice ovdje nisu toliko važne. Igrač može imati samo dvije zvijezdice, ali ćete ga morati koristiti u rotaciji. Gradit ćemo ekipu, naravno, oko najboljih igrača, ali ne smijemo olako odbacivati slabije igrače.

Bekavci, Cekavci i Pačići

U slijedećim reportima će, barem se nadam, svaka od ove tri ekipe imati svoj poseban odlomak. No sada sam ih ubacio sve skupa. Prije 3 sezone Bekavci su igrali u Segundi, drugm rangu španjolske nogometne hijerarhije. Bila je to odlična prilika za sve mlade igrače da se dokažu na visokom nivou i pokažu jesu li ili nisu spremni za prvoligaški nogomet. Ipak, Segunda je veliki skok u odnosu na trećeligaško društvo, i Belavci se tu nisu baš najbolje snašli, te su ispali ponovno u treću ligu. Unatoč tome, neki mladići su pokazali svoju kvalitetu i zaradili svoje mjesto u prvoj momčadi Bilbaa. Ostatak je ili posuđen ekipama koje su ostale u Segundi i tako su dobili još jednu priliku za dokazivanjem ili su nastavili igrati u trećoj ligi. Na početku igre Bekavci su i dalje u trećoj ligi.

Cekavci nemaju igrivu ligu jer se natječu u regionalnoj ligi. Njih će uglavnom činiti igrači koji nisu dobri ni za Bekavce, ali eto ja idiot ipak još uvijek u njih gajim neke nade. Ipak, na startu među Cekavcima ima nekoliko igrača koje valja držati na oku.  Što se Pačića tiče, oni nastupaju u juniorskoj ligi koja je naravno igriva, tako da oni služe kao idealan početak razvoja budućih zvijezda kluba. Na SS-ovima koje ću ispod postaviti se nalaze prvo Bekavci, zatim Cekavci, te posljednji Pačići, poredani po potencijalu. Oni koji imaju najviše šanske uspjeti, jasno.

Lezama je važan dio kluba i to nikako ne smjemo zaboraviti. Kada možemo dovoditi samo određene igrače, naš omladinski pogod bit će od životne važnosti za klub. Ako u Barceloni La Masia jednu godinu ne izbaci ni jednog dobrog igrača, ako u Realu akademija na jednu godinu prestane s radom, to nije problem. Oni lako iskeširaju 100 milijuna nečega za novog Ronalda, Balea, Suareza ili Coutinha. Ali ako u Bilbau Lazama ne izbaci svake godine barem jednog dobrog igrača, postoji ozbiljna opasnost da se sve u klubu sruši. I zato je od velie važnosti da stalno ulažemo u akademiju. Bilbao ne smije potonuti, jer je Bilbao unikatan i jedini drži otpor modernom i korporacijskom nogometu. Aupa Athletic.

[spoiler]Font i ostale sitnice sam trajno posudio od [member=28643]llatin[/member]  wub[/spoiler]
« Zadnja izmjena: 31.10.2018, 22:24:38 od franja brat »

Offline llatin

• Global Mod
  • *
« Odgovori #20 u: 31.10.2018, 22:47:48 »
Samo ti daj, sad sam se sjetio da sam htio [member=12014]Zvone Boban™[/member] pitati zašto ne radi justify poravnanje.

Baš me zanima na šta će to ličit nakon par sezona, regeni i to.

Offline Zvone Boban™

• Admin
  • *
« Odgovori #21 u: 31.10.2018, 23:07:48 »
Uvijek kada napišeš update sjetim se da sam rekao da ću ovo i na portal stavljati, ali ubrzo i zaboravim.
Ako ne bude do sutra navečer neka me netko podsjeti.

Odmah poruka i za ostale. Pišite karijere/priče, neka budu uredni izvještaji i prebacit ću to na portal, reklamirati po fejsu i ostalim stvarima...

Samo ti daj, sad sam se sjetio da sam htio [member=12014]Zvone Boban™[/member] pitati zašto ne radi justify poravnanje.
Za to se mora imati plugin koji više ne radi, zastario je valjda. Ima novija verzija, ali ga ne mogu nadograditi. Ne mogu je niti posebno instalirati dok je trenutna verzija gore, a niti nju ne mogu izbrisati zbog nečega. Zato ikona za justify i dalje tu stoji, ali ne radi.

Offline franja brat

• Uzmi križ i nosi ga!
  • Admin
  • *
« Odgovori #22 u: 03.11.2018, 00:09:57 »
Uvod (5/5)
[/size]

Došao je red na poslijednji dio uvoda o Athletic Bilbau. Nakon malo općenitog govora o klubu, zatim o igračima i taktici, te prekjučer o omladinskom pogonu, ovo će biti kratki vodič za one koji se možda okušaju u ovom izazovu. Danas ću pokazati kako je najbolje najmestiti filtere u pretraživaču igrača, koje zadatke zadati skautima i slično. Dakle, neće ovdje biti previše govora o Bilbau, samo par savjeta za ostale.

U dijelu Scouting-Player search, spremio sam 5 različitih filtera, preko kojih mislim da će mi biti najlakše pratiti zbivanja u baskijskom svijetu nogometa. Ja sam ih nazvao Baski svi, Baski svi realni, Baski mladi svi, Baski mladi realni, Španjolci 16. Možda izgleda malo zbunjujuće, ali nije. Ovakvi filteri mi pružaju jako dobar pregled igrača koje u mom slučaju mogu kupovati.

Baski svi - nacionalnost JE Basque, maknuta je kvačica sa "Interested in: transfer"
Baski realni - nacionalnost JE Basque, ostavljena je kvačica na "Interested in: transfer"
Baski mladi svi - nacionalnost JE Basque, godine u rasponu od 15 do 17, maknuta je kvačica sa "Interested in: transfer"
Baski mladi realni - nacionalnost JE Basque, godine u rasponu od 15 do 17, ostavljena je kvačica na "Interested in: transfer"
Španjolci 16 - nacionalnost JE Spanish, godine u rasponu od 15 do 16, maknuta je kvačica sa "Interested in: transfer"

Također bih svima preporučio da kada odete u Squad i otvori vam se popis igrača, dodajte kolonu Second nationality. Tako ćete prilikom pregleda igrača bilo kojeg kluba odmah vidjeti koji ima i baskijsko državljanstvo, bez da svakom igraču posebno otvarate profil.

Ako vam se čini da u ovom sejvu nećete trebati veliki broj skauta jer ne možete dovesti većinu igrača, varate se. Ne kažem da vam treba 30 skauta, ali trebali bi svakako imati njih 10ak. Ovako sam ih ja rasporedio:

Skaut 1 - Next opposition
Skaut 2 - La Liga, igrači bilo koje dobi
Skaut 3 - Segunda, igrači bilo koje dobi
Skaut 4 - Segunda, igrači u19
Skaut 5 - Francuska liga (ovdje možete ostaviti igrače bilo koje dobi, a možete i seniore dati jednom skautu, a juniore drugom)
Skaut 6 i 7 - Segunda B (treća liga), igrači u 19

Naravno, možete po želji dodati još zadataka skautima, ali mislim da je za prvih nekoliko sezona ovo dovoljno. To bi u kratko bilo to za uvod. Sada kreće ono najvažnije, a to je igranje. Svaka sezona (osim ove) će se vrlo vjerojatno sastojati od 2 kraća i dva duža reporta. Prvi će ići 1.9. i prikazat će dolaske (ako ih bude) i odlaske u prijelaznom roku, taktiku s kojom krećemo u sezonu i pripremne utakmice. Drugi je na rasporedu 1.1., kada ću prikazati prošlu polusezonu. To je prvi duži report. Drugi kraći će biti na youth intake datum, kada ću kratko pokazati nove pačiće. I posljednji, drugi duži report će ići na kraju sezone. To bi bilo to. Sada idemo igrati, čujemo se na polusezoni. Aupa Athletic!

Offline franja brat

• Uzmi križ i nosi ga!
  • Admin
  • *
« Odgovori #23 u: 05.11.2018, 19:50:32 »
Sezona 18./19. (1/3)

Iako 19 utakmica još nismo odigrali, kalendarska polusezona je iza nas. I jako je uspješna, barem za sada. Iako ja baš i nisam najzadovoljniji našom igrom, pobjedama se ne gleda u zube, tako da se neću rezultatima previše buniti. A nemam ni razloga. Od sljedeće sezone će biti četiri izvještaja po sezoni jer ću prikazati posebno transfere, no prvi prijelazni rok uvijek igram bez transfera, pa nisam imao potrebu to posebno prikazivati. Ipak, 3 igrača su došla besplatno. Sva trojica imaju 16 godina i svi su naravno bili slobodni igrači. Doduše jedan od njih je u međuvremenu napunio 17. Prvi od njih je Inigo Prieto. Solidan mladi napadač, vrlo dobrih napadačkih tehničkih atributa. Fiikalije još treba dobro razviti, ali za juniorski nogomet je jako dobar. Drugi mladić koji nam se pridružio je Junama. Lijevi bočni, došao kao šesnaestogodišnjak. Fizički dbar, ali treba dosta razvijati tehničke atribute. Treći igrač je još jedan napadač, Jorge Dominguez. Od njega imam najveća očekivanja od ove trojice i mogao bi biti dobar napadač za nekoliko sezona. Ima također oličan učinak za juniore.

Što se prvenstva tiče, uprava je zadala kao cilj izboriti mjesto u kvalifikacijama za Europa Ligu, što bi značilo biti među 6 prvoplasiranih ili 7, ovisno o osvajaču Kupa kralja. U ligi za sada stojimo fantastično i na prvom mjestu smo sa 2 boda ispred Barcelone. Real ima utakmicu manje pa bi se mogao/trebao izjednačiti na drugom mjestu sa Barcelonom. Upisali smo 12 pobjeda i 4 poraza iz 16 utakmica. Sva 4 poraza su došla u gostima, što znači da smo za sada San Memes pretvorili u tvrđavu. Velika je gužva na vrhu i iskreno, ne vjerujem da ćemo uspjeti držati ovaj ritam u drugom dijelu sezone. Posebno nakon što prođe zimski prijelazni rok, kada će cijela liga trošiti na igrače osim nas. Već se spominje Dybala u Realu i slično. No na nama je da igramo najbolje što možeo, pa ćemo vidjeti gdje će nas to odvesti. Na oku držim mizerni Sociedad koji je 13. Ne bi trebali ispasti iz lige, no ako ostanu ovako nismo u poretku, a mi izborimo npr. Ligu Prvaka, vidjet ću mogu li na ljeto ugrabiti nekoga iz njihovih redova. Ipak, brine me jedan mogući bug. Prije utakmice sa Eibarom bili smo drugi i za prvo mjesto nam je trebala pobjeda protiv njih jer je Barcelona kiksala. Tada se počelo pisati da sam pred otkazom. Kada sam ušao u Job security, bilo je na samo 20% i uprava je govorila da je jedino pozitivno do sada to sam napravio pobjeda protiv Seville. A dobili smo i Sociedada i Reala 4-0!!! Nadam se da je bug i da stvarno neću dobiti otkaz zbog takvih gluposti. Nakon pobjede protiv Eibara sad mi je Job security very secure.

U kupu smo za sada odigrali samo jedno kolo. Ne znam je li me živcira ili ne što se svako kolo kupa igra na dvije utakmice, ali ajmo reći da nas je to spasilo u prvom krugu. Igrali smo protiv Almerie, nekadašnjeg prvoligaša. Danas su sredina tablice u drugoj ligi. Iako uprava traži četvrtfinale, a mi smo protiv njih igrali u šesnaestini finala, u prvoj utakmici sam izveo drugi sastav. Nijedna momčad nije imala neku dominaciju, ali mi smo vodili cijelo drugo poluvrijeme. Ipak, u 92. minuti Almerija zabija za 1-1. Imali smo aktivan rezultat pred uzvrat, a kod kuće smo se pobrinuli da ne bude nikakvih iznenađenja i slavili sa laganih 3-1, te tako otišli u osminu finala. Tamo nas tek čeka Real Betis, ekipa koja nas je svladala u prvenstvu sa 1-0.

Bekavci, Cekavci i Pačići
[/size]

Bekavci su u prvenstvo krenuli odlično, dugo su bili prvoplasirani u trećoj ligi. Sredinom polusezone forma im malo pada, ali vidim da ju sada ponovno podižu. Mislim da bi trebali osigurati playoff, a tamo što bude. Nije imperativ ulazak u drugu ligu. Ipak, malo me žalosti što nema igrača koji se stiču kod Bekavaca da bi mogli uskoro u prvi sastav, ali to je vjerojatno zbog toga što sam nekoliko onih koji nisu teški promašaj već prebacio seniorima. Što se Cekavaca tiče, tek sam sad vidio da nije bilo označeno da njihov trener organizira prijateljske, već sam to trebao raditi ja. Ali zbog toga ne brinem, tamo svakako nema trenutno neka velika nada. Pačići pak marširaju svojom ligom, zajedno sa ostalim baskijskim klincima. Već sam se bacio na skautiranje Osasuninih dječaka, pa ćem vidjeti ima li potencijala za nas. Uvjeren sam da će biti. Budući da sam gore naveo trojicu koju smo doveli i priključili Pačićima, oni su odmah postali najveći potencijal koji imamo. Ipak, tu je i golman Julen Nešto, u ojeg također polažem velike nade.

To bi bilo to za ovaj report na polusezoni. Idemo sada igrati dalje, pokušati izboriti Europu, pa se uskoro opet čujemo. Aupa Athletic! :baklja:

Offline Zvone Boban™

• Admin
  • *
« Odgovori #24 u: 05.11.2018, 22:17:32 »
Morat ću te razočarati. U sejvu kojeg trenutno igram Bilbao je u prvoj sezoni dugo bio prvi, ali na kraju je ispao iz TOP4  respect

Inače, da se ne brineš