Razvoj nogometne taktike negdje od sredine prošlog stoljeća pa do modernog doba možda ponajbolje oslikava način i vrsta pritiska na protivnika. Mitska ekipa Intera pod vodstvom Helenija Herrere čiji je catenaccio sa
man marking sistemom promijenio način shvatanja nogometne igre i svijetu ponudio jednu novu viziju koja svoje uporište ima i u modernim danima vjerovatno je pravi izbor za početak razmatranja ovog problema. Vladavina ovakvog načina pokrivanja protivnika je trajala oko 50 godina kada na nogometnoj sceni dolazi do velikih promjena u samom shvatanju igre. Prelaz između dva stoljeća donosi mnoštvo novih elemenata u nogometnoj igri pa i
zonal marking. Recimo da je na Euru 2004. godine 15 od 16 ekipa zonalno pokrivalo protivnika što je do tada bilo nezamislivo.
Danas zonal marking je skoro pa potpuno preuzeo primat u nogometu iako i dalje postoje ekipe koje igraju man marking (čovjek na čovjeka), iako je takav stil zapravo fuzija ove dvije suštinski različite struje i pravi primjer man marking sistema na stalnoj bazi nije moguće vidjeti.
FM donosi mnogo problema sa marking sistemima. Svi oni koji su detaljnije se bavili FM taktiziranjem i išli sa konkretnim rekreiranjem taktika iz stvarnog nogometa znaju koliko je problematičan izbor ove naizgled ne toliko bitne stavke. Mnogi tvrde da FM shvata man marking sistem suviše banalno i da je igranje sa takvim sistemom prava lutrija. Ulazeći dublje u analizu ove postavke može se vrlo lako doći do zaključka zbog čega je to tako.
Man marking sistem kao prvo zahtjeva izuzetno fizički spremnu ekipu. Recimo da je u modernom nogometu koji se igra nevjerovatnim intenzitetom moguće igrati nekih sat vremena utakmice konkretnim pokrivanjem čovjek na čovjeka i da takav sistem zahtjeva jednu utakmicu sedmično. Marcelo Bielsa je vjerovatno trenutno najzaluđeniji čovjek na svijetu sa ovakvim načinom igre. Od svojih ekipa je uvijek tražio da loptu osvajaju što brže u protivničkoj trećini terena frenetičnim presingom. Raspad argentinske nogometne reprezentacije na svjetskom prvenstvu u Koreji i Japanu je uzrokovan ovim zahtjevom. Klima u tom podneblju zajedno sa akumuliranim umorom igrača koji su došli na prvenstvno nakon mučnih sezona u klubovima i ovakvim zahtjevima trenera donijeli su Argentini jedan od najlošijih rezultata u povijesti. Još bolji primjer poteškoća koje donosi man marking jeste ovogodišnje izdanje Ahtletic Bilbaoa koji je pod vodstvom ponovo Bielse igrao po principu toplo-hladno i na kraju sezonu završio na desetom mjestu. Igrači su igrali na tri fronta i jednostavno takav način igre je bio nemoguć. Postavlja se pitanje zbog čega uopšte koristiti man marking sistem ako donosi toliko negativnih stvari?
Odgovor nije suviše komplikovan. Pogledajte rezultate Athletica u kup natjecanjima i sve će vam biti jasno. Man marking sistem je izuzetno koristan u otvaranjima utakmica (prvih 15 minuta do pola sata) protiv slabijih protivnika, kao i u situacijama kada ganjate rezultat. Vjerujem da većina postavlja
hassle opponent shout kada traži rezultat, a on radi ništa drugo nego sve igrače postavlja na man marking sistem.
Osnovna stvar na koju se treba paziti pri igranju je kondicija igrača. Ona diktira da li će man marking biti efikasan ili pucanj u prazno. Kontinualno igranje ovakvim sistemom svaka tri ili četiri dana nije preporučljivo, ali povremeno korištenje bilo preko promjene u timskim instrukcijama ili jednostavnim korištenjem pomenutog shoutsa definitivno može donijeti puno toga dobrog.
Primjer sjajno odrađenog man marking sistema jeste već pomalo i mitska utakmica između Athletica i Barcelone na San Mamesu.*
[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=WOoc_YMrcfU[/youtube]
*Ova utakmica se toliko koristi u raznim diskusijama i analizama na raznim forumima i sajtovima tako da definitivno postaje jedna od najvažnijih utakmica ovog desetljeća. CM tactic team se bavio analizom koju možete pročitati na linku.Na kraju priče o man markingu valjalo bi reći i par stvari o tome kako ga uspješno povezati sa ostalim dostupnim instrukcijama u FM-u kao i sa kadrom kojeg imate na raspolaganju.
Već sam rekao da je za ovakav način igre potrebno imati fizički savršeno pripremljenu ekipu. Ta ekipa ne mora imati atribute tipa
strenght na 20, ali
nivo kondicijske spremnosti mora biti izuzetno visok. Pored toga igrački kadar mora imati izuzetno visoku prosječnu vrijednost atributa
stamina i vrlo visoke taktičke atribute.
Athletic i Barcelonu kao dvije ekipe koje najbolje prikazuju ispravan način kako igrati ovakvim sistemom veže mnogo istih stvari vezanih za, FM rječnikom rečeno, timske instrukcije. Obje ekipe su veoma fluidne, u momentima igre sa ovakvim presingom jako agresivne napadački orijentirane sa mnogo izmjena pozicija igrača, jer bez toga man marking sistem ne može uspjeti.
Dakle timske instrukcije prilagođene ovakvom sistemu bi trebali izgledati ovako:
fluid, control/attacking, press more, man marking, more roaming.
Naravno da ovo nije jedina varijanta u koju se može ukomponovati man marking sistem, ali uzimajući sve navedene stavke u obzir definitivno se preporučuje.
S druge strane, zonal marking sistem je po mnogima trademark modernog nogometa. Usudit ću se reći da više od 90% ekipa trenutno u svijetu igra sa ovakvim marking sistemom ili sa varijacijom istog (recimo da bi default u FM bio jedna od varijacija). Igrači više ne čuvaju striktno protivnika nego su raspoređeni po zonama ili dijelovima terena. Zapravo se ovakav način markiranja savršeno uklapa u moderne nogometne trendove. Previše je tehnologije i statistike okolo da bi se sve stavilo čovjeku na teret i zonal marking definitivno podsjeća na neki automatizirani proces kojeg vrše roboti u nekoj velikoj fabrici.
Već sam rekao da je zonal marking stao na noge početkom XXI stoljeća, a možda i pionir takvog sistema jeste Rafael Benitez koji je prvo u Valenciji, a potom i u Liverpoolu imao savršeno defanzivno sređene ekipe. Tvorac fluidnog načina igre, odnosno 5+5 rasporeda je neopravdano previše zanemaren u svjetskim nogometnim krugovima. Video prikazuje zonalno pokrivanje u utakmici Liverpool - Aston Villa.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=0y0OVXEcM7Q[/youtube]
FM igrači puno češće potežu za zonalnim pokrivanjem iz razloga što ga sam engine puno lakše prihvata, a vjerovatno i iz razloga što je puno kompatibilniji sa raznim varijantama timskih instrukcija nego što je to man marking. Mentalna kolona atributa je najvažniji dio kada govorimo o potrebnim karakteristikama igrača vezanih za ovaj sistem, pogotovo kada se koristi u defanzivnim verzijama taktika sa stand off pristupom. Ovako organizovana odbrana osim navedenih stvari jedino još zahtjeva dobre postavke defanzvnih prekida i dobrog golmana koji će spriječiti golove sa distance. U ovakav paket se mogu ubaciti još i
more disciplined i
stick to position instrukcije koje nisu na ''ti'' sa ostalim verzijama presinga i markinga, pogotovo ova zadnja.
Zonal marking je kompatibilan i sa
press more instrukcijom. Za ovakav način igre potrebni su sati uigravanja i praštanja grešaka spojeni sa izuzetno tehničko-taktički spremnom ekipom. Ipak rezultati ovakvog načina igre često znaju da budu očaravajući.
Presing Reala u otvaranju utakmice protiv Barcelone je primjer takve igre.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=M55nSglr95M[/youtube]